piątek, 14 lutego 2014

Poród: czy warto

Zaraz po porodzie następuje połóg lub trwa on do sześciu tygodni. Następują wtedy zmiany w organiźmie kobiety – w narządach rodnych, a także ogólnoustrojowe. Może to być burzliwy czas dla kobiety, także dlatego, że hormony odpowiedzialne za zmiany zachodzące w ciele w czasie ciąży były wydzielane z łożyska, które Reklama dźwignią handlu? było wydalone pod koniec porodu, więc wydaje się to dość drastyczna zmiana dla organizmu.


Narządy rodne

Macica wraca w tym czasie do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Trwa to ok. 6 tygodni. Może się ona obkurczać trochę wolniej u kobiet, które urodziły duże dziecko, bliźniaki czy więcej dzieci, u wieloródek, a także po cięciu cesarskim.Jeśli karmisz dziecko piersią możesz odczuwać skurcze macicy, zwłaszcza nasilone podczas karmienia Maleństwa. To wszystko przez oksytocynę, która powoduje wydzielanie się mleka, ale także skracanie włókien macicy.O ile uważasz, że ból taki jest dotkliwy to zgłoś to lekarzowi i położnej – mogą zalecić łagodne środki przeciwbólowe. Ulgę także przynosi napar z rumianku.


Wydzielane są odchody połogowe, a w nich: krew, złuszczona błona śluzowa macicy i leukocyty. Na początku mają charakter krwisty, później będą brunatne, pod koniec 2 tygodnia stają się bardziej płynne i jaśniejsze, pod koniec 3 tygodnia zmieniają się w śluzową, białawą wydzielinę. Co powinno Cię zaniepokoić?Jeśli wcześniej zauważysz zmiany koloru odchodów, zatrzymanie ich wydzielania, dużą ilość skrzepów albo nieprzyjemny zapach, a także silny ból podbrzusza to powinnaś zgłosić to lekarzowi. Odchody zanikają ok. 4-5 tygodni po porodzie.


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz